HAKKIMDA

Ankarada doğup büyüdüm. Lise eğitimimi özel bir lisede burslu olarak tamamladım. Sonrasında Galatasaray Üniversitesinde Matematik bölümüne başladım. Türkiye’deki eğitimime ara verip Amerika’ya gitme kararı aldım. Chicago ve Houston’da dil eğitimini tamamladıktan sonra iki yılımı geçireceğim Yeni Zelanda’ya gittim. Okul öncesi eğitiminde, özellikle serbest oyun müfredatıyla bir çok ülkeye öncülük eden Yeni Zelanda’da Erken Çocukluk Eğitimi'ni tamamladım. Bu süre zarfında, hem Montessori okullarında hem de Piaget’in Bilişsel Gelişiminin pratik edildiği kreşlerde çalışma imkanım oldu.

Bu tecrübelerimden ilhamla Psikoloji okumaya karar verdim ve İngiltere’de Coventry Üniversitesi'nden Destek Burslu Psikoloji Bölümüne kabul aldım. Yüksek onur derecesiyle tamamladığım üniversitenin araştırma enstitüsünde araştırma görevlisi olarak önemli projelerde yer alma imkanım oldu. Dr. Rebecca Jenks’in süpervizyonunda plasebonun uyku kalitesine etkisi, Dr. Laura Taylor’un danışmanlığında cinsiyetin çocukların oyuncak seçimine etkisi temalı araştırmalarda aktif rol aldım. Lisans bitirme tezimi iki dilli çocuklarda fonolojik farkındalık becerisinin ve otomotik isimlendirmenin okuma ve yazmaya etkisini uzerine yaptim. Dr. Georgia Niolaki supervisorlugundeki bu arastirma "distinction" ile derecelendirildi.  

 

Akademik çalışmalarımın yanında, Türkiye’deki çocuk eğitimi konusundaki kaynak sıkıntılarını farketmemle, “modern bilim ve islami/kültürel prensiplerin” ortak ışığında çocuk eğitimini ele alan çalışmalara başladım. Bilimsel gerçekleri inanç süzgecinden geçirip, kültüre entegre edersek hayal ettiğimiz neslin var olacağına inanıyorum. Bu inançla yazdığım, “Hayalimdeki Çocuk” kitabım yakında yayınlanacak. Şu anda “Dijital Çağda Çocuk Yetiştimek” ve “The Making of the Modern Child in the Islamic World” kitaplarını yazmaktayım. 

 

Gönüllü olarak huzurevi ve vakıflarda çalıştım. Durham Üniversitesinden Dr. Susan Frenk ile yürüttüğümüz “Diyaloğu Etkili Kılma” projesinde proje koordinatörlüğü yaptım. 

 

Şu anda, Cambridge Üniversitesi'nde Çocuk Psikolojisi ve Eğitimi uzerine master yapıyorum. Uzun yıllardır yurt içi ve yurt dışında kişisel gelişim konuşmaları ve ebeveyn eğitmenliği yapıyorum. Ayrıca Twitter, Instagram ve Youtube'da içerik üretiyorum.

Evliyim, 4 çocuk annesiyim. Çocuklarım, mesleğimde en büyük ilham kaynağım:)