• Black Twitter Icon
  • Black Instagram Icon
  • Black YouTube Icon

© 2019 by Psikolog Umut Vera Tuna.

  • umut vera tuna

Bir Mağruriyet Hikayesi

Bir öğrenci eski okulundan tanıdığı ve çok sevdiği bir öğretmeni ile karşılaşır. Aslında görüşmeyeli çok olmamıştır ama o kısacık zamanda hayatların ne kadar çok değiştiğini ikisi de biliyordur. Mahçup bir şekilde sorar:


- Selam hocam nasılsınız?


Öğretmeni genç ve dinamikti, mesleğine kendini adayan, öğrencilerine faydalı olma mülahazasıyla gecesini gündüzüne katan biriydi . Beklentisizdi. Ücretini Allah’tan beklediği sayısız fedakarlıkları vardı. Öğrencilerini sadece mesleğinin bir tamlaması görmüyor, sevgi iyilik ve hoşgörü üzerine bir dünya inşa edecek idealistler olarak yetiştirmek istiyordu.


- İyiyim Fatih, sen nasılsın? dedi. Hasretini derinden duyduğu bir “Selam”dı bu, heyecanlıydı, sesinde her zamanki gibi insanın içine huzur veren bir samimiyet vardı.


- Neler yapıyorsun, yeni okuluna alışabildin mi? diye sordu.


Fatih henüz 13 yaşındaydı, olayları anlayacak kadar büyük yaşlandıran acıları hissetmek için ise küçük… Liselere Giriş Sınavında Türkiye birincisi olmuştu ama hayal ettiği bu başarıyı kutlayacağı okulu birlikte sevineceği öğretmenleri yoktu. Sevinci boğazından aşağı inmeyenlerin kalbleri kırık olur. Fatih’in de kırıktı kalbi...


- Pek alışamadım ama bizim okuldan bir kaç kişiyle aynı sınıftayız en azından yalnız değilim dedi.


Eskiden sadece sorun ve şikayet içeren cümleler şimdi tesellisiyle beraber çıkıyordu ağzından. Teselli verecek yakınlıktaki kişiler uzaktaydı artık. Az çok öğrendiği ne varsa, hayata geçirme zamanıydı.


- Hocam peki siz ne yapıyorsunuz dedi?


Muhtemelen cevabında öğretmenlik hayallerini haksızca elinden alanlara karşı bir teessüf olacak, bu haksızlığın verdiği zihinsel acının ah’larını duyacaktı. İnsanın haketmediği bir acıyla yine başka bir insanın eliyle sınanması ne kadar zor, hayal dahi edemediği kötülükle yargılanması, onurunu kıracak iftiralara maruz bırakılması ne büyük imtihandı.


- Bir kaç öğretmenlik iş başvurusu yaptım ama olumsuz sonuçlandı. İki aydır inşaatta çalışıyorum. dedi.


Fatih üzüldü. Sorduğuna pişman oldu. Öğretmenini bu duruma düşürdüğü için kendine kızdı. Teselli etmeyi öğrenmişti ama kendisine yetecek kadardı cümleleri, çok sevdiği birini bu düştüğü durumdan hangi cümle alıp çıkarabilirdi... Teselliyi gelecek güzel günlerde buldu.


- Hocam inşallah bu günler geçer her şey daha güzel olur sizin için dedi.


Öğretmeni Fatihin mahcubiyetini anladı. Önce şefkatle dokundu omzuna sonra hafifçe sarstı ve tarihin zulümle kararmış sayfalarını aydınlatacak nurdan bir hakikat söyledi.


- Aslında kader en güzel haliyle karşımıza çıkar, sadece biz alışık olmadığımız için yadırgarız!*


***

*Üzülmenize veya sevinmenize sebep olacak şekilde gerek ülkenizde, gerek kendi nefislerinizde size ulaşan hiçbir şey yoktur ki Bizim onu yaratmamızdan önce bir kitapta yazılı olmasın (Hadid Süresi/22)

1,266 görüntüleme